V médiích

14. října 2021

Rozhovor v Salonu Práva

„Investice do budoucnosti, to není jen beton, dálnice, stavební infrastruktura; je třeba investovat hlavně do lidí a jejich vzdělávání,“ říká historik Michal Stehlík, kandidát na rektora Univerzity Karlovy.
Odkaz na rozhovor zde.


6. října 2021

Rozhovor pro Praha školská

Spolupráce univerzit se středními školami je do budoucna klíčová, pomoci může třeba Kampus Hybernská, říká profesor Michal Stehlík. Odkaz na rozhovor zde.


27. září 2021

Rozhovor v Týdeníku Hrot

S historikem Michalem Stehlíkem o kandidatuře na rektora Univerzity Karlovy, chybných historických metaforách, Antonínu Zápotockém a politice, z níž se vytrácejí hodnoty. Odkaz na rozhovor zde.


20. září 2021

Rozhovor pro Vědu Výzkum

Michal Stehlík, bývalý děkan Filozofické fakulty UK a kandidát na post rektora nejstarší české univerzity, odpovídal portálu Vědavýzkum.cz na otázky týkající se jeho plánů po svém případném zvolení. Co jsou jeho priority a co chce přinést univerzitě? Odkaz na rozhovor zde.


6. září 2021

Rozhovor v Lidovkách

Univerzita Karlova má mluvit ústy odborníků a ne jinak, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Michal Stehlík, jeden ze dvou dosud známých kandidátů na post rektora nejstarší tuzemské vysoké školy. Odkaz na rozhovor zde.


20. srpna 2021

Rozhovor v Deníku N

Třiapadesát let v sobotu uplyne od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Obrázek, který si o událostech z roku 1968 neseme z hodin dějepisu, je podle historika Michala Stehlíka příliš zjednodušený. “Máme tady slabého Dubčeka, váhajícího Brežněva a ostré jestřáby kolem nás,” vysvětluje profesor, který se rozhodl kandidovat letos na rektora Univerzity Karlovy. Odkaz na rozhovor zde.


15. srpna 2021

Rozhovor v Mladém světě

Historik Michal Stehlík se přihlásil do boje o post příštího rektora Univerzity Karlovy. Zásadní otázkou pro něj a pro jeho ženu přitom bylo zejména to, zda v případě úspěchu takovou pracovní nálož zvládnou s osmi dětmi. Řekli si, že zvládnou, pracovně jsou totiž oba už teď vytížení až až. Odkaz na rozhovor zde.


6. července 2021

Rozhovor na Prostoru X

Dějiny se neopakují, ale rýmují, říká historik, kandidát na rektora Univerzity Karlovy a spoluautor podcastu Přepište dějiny Michal Stehlík. Politici dějiny podle něj zneužívají, třeba i při argumentaci Hitlerem nebo fašismem. V rozhovoru detailně popisuje, v čem je nebezpečí relativizace historie, proč ta rodinná lidí často vede k tomu, že komunistický režim neodsuzují, ale taky představuje, s čím kandiduje do čela největší české univerzity. Odkaz na rozhovor zde.


24. května 2021

Rozhovor pro Forum – Magazín Univerzity Karlovy

Začalo to v říjnu 2019 nabídkou kurzu historie pro populistického politika Tomia Okamuru (SPD). Historik a slovakista Michal Stehlík pak do vysvětlování a popularizace dějin vlétnul naplno. Má za sebou první desetidílnou sérii Stehlíkova kurzu moderních dějin (s Petrem Horkým, přes 100 tisíc zhlédnutí) a 25 dílů podcastu Přepište dějiny (s Martinem Gromanem, přes 40 tisíc poslechů). „Velmi vnímám potřebu vystoupit z našeho úzce odborného kruhu,“ říká profesor Filozofické fakulty UK a náměstek Národního muzea pro sbírkotvornou a výstavní činnost. Odkaz na rozhovor zde.


14. května 2021

Velký rozhovor o dějinách a univerzitě

Spory kolem pomníků a pohledu na průběh i konec druhé světové války dokazují, že do hodnocení minulosti promítáme především postoj k současnému dění. Proč to děláme a jak by se k tomu měli stavět učitelé dějepisu? Deník o tom hovořil s historikem, náměstkem ředitele Národního muzea a kandidátem na rektora Univerzity Karlovy profesorem Michalem Stehlíkem. Odkaz na rozhovor zde.