V médiích

14. října 2021

Rozhovor v Salonu Práva

„Investice do budoucnosti, to není jen beton, dálnice, stavební infrastruktura; je třeba investovat hlavně do lidí a jejich vzdělávání,“ říká historik Michal Stehlík, kandidát na rektora Univerzity Karlovy.
Odkaz na rozhovor zde.


6. října 2021

Rozhovor pro Praha školská

Spolupráce univerzit se středními školami je do budoucna klíčová, pomoci může třeba Kampus Hybernská, říká profesor Michal Stehlík. Odkaz na rozhovor zde.


27. září 2021

Rozhovor v Týdeníku Hrot

S historikem Michalem Stehlíkem o kandidatuře na rektora Univerzity Karlovy, chybných historických metaforách, Antonínu Zápotockém a politice, z níž se vytrácejí hodnoty. Odkaz na rozhovor zde.


20. září 2021

Rozhovor pro Vědu Výzkum

Michal Stehlík, bývalý děkan Filozofické fakulty UK a kandidát na post rektora nejstarší české univerzity, odpovídal portálu Vědavýzkum.cz na otázky týkající se jeho plánů po svém případném zvolení. Co jsou jeho priority a co chce přinést univerzitě? Odkaz na rozhovor zde.


6. září 2021

Rozhovor v Lidovkách

Univerzita Karlova má mluvit ústy odborníků a ne jinak, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Michal Stehlík, jeden ze dvou dosud známých kandidátů na post rektora nejstarší tuzemské vysoké školy. Odkaz na rozhovor zde.


20. srpna 2021

Rozhovor v Deníku N

Třiapadesát let v sobotu uplyne od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Obrázek, který si o událostech z roku 1968 neseme z hodin dějepisu, je podle historika Michala Stehlíka příliš zjednodušený. “Máme tady slabého Dubčeka, váhajícího Brežněva a ostré jestřáby kolem nás,” vysvětluje profesor, který se rozhodl kandidovat letos na rektora Univerzity Karlovy. Odkaz na rozhovor zde.


15. srpna 2021

Rozhovor v Mladém světě

Historik Michal Stehlík se přihlásil do boje o post příštího rektora Univerzity Karlovy. Zásadní otázkou pro něj a pro jeho ženu přitom bylo zejména to, zda v případě úspěchu takovou pracovní nálož zvládnou s osmi dětmi. Řekli si, že zvládnou, pracovně jsou totiž oba už teď vytížení až až. Odkaz na rozhovor zde.


6. července 2021

Rozhovor na Prostoru X

Dějiny se neopakují, ale rýmují, říká historik, kandidát na rektora Univerzity Karlovy a spoluautor podcastu Přepište dějiny Michal Stehlík. Politici dějiny podle něj zneužívají, třeba i při argumentaci Hitlerem nebo fašismem. V rozhovoru detailně popisuje, v čem je nebezpečí relativizace historie, proč ta rodinná lidí často vede k tomu, že komunistický režim neodsuzují, ale taky představuje, s čím kandiduje do čela největší české univerzity. Odkaz na rozhovor zde.


24. května 2021

Rozhovor pro Forum – Magazín Univerzity Karlovy

Začalo to v říjnu 2019 nabídkou kurzu historie pro populistického politika Tomia Okamuru (SPD). Historik a slovakista Michal Stehlík pak do vysvětlování a popularizace dějin vlétnul naplno. Má za sebou první desetidílnou sérii Stehlíkova kurzu moderních dějin (s Petrem Horkým, přes 100 tisíc zhlédnutí) a 25 dílů podcastu Přepište dějiny (s Martinem Gromanem, přes 40 tisíc poslechů). „Velmi vnímám potřebu vystoupit z našeho úzce odborného kruhu,“ říká profesor Filozofické fakulty UK a náměstek Národního muzea pro sbírkotvornou a výstavní činnost. Odkaz na rozhovor zde.


14. května 2021

Velký rozhovor o dějinách a univerzitě

Spory kolem pomníků a pohledu na průběh i konec druhé světové války dokazují, že do hodnocení minulosti promítáme především postoj k současnému dění. Proč to děláme a jak by se k tomu měli stavět učitelé dějepisu? Deník o tom hovořil s historikem, náměstkem ředitele Národního muzea a kandidátem na rektora Univerzity Karlovy profesorem Michalem Stehlíkem. Odkaz na rozhovor zde.


Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
10 months staré
Michal Stehlík

Akademický senát Univerzity Karlovy zvolil kandidátkou na rektorku prof. Milenu Králíčkovou, které tímto moc gratuluji!Byly to intenzivní měsíce kampaně, mnoho energie, diskusí a nabídli jsme univerzitě svoji vizi. A jsem jednoznačně přesvědčen o tom, že se z ní mnoho věcí pro univerzitu prostě nemůže ztratit.Děkuji všem, kdo mě podporovali, všem, kdo byli v mém týmu a především mé ženě Lucii za její podporu a trpělivost.Univerzita jsme my! Zobrazit víceZobrazit méně

10 months staré
Michal Stehlík

Buďme hrdí na naši univerzitu! Zobrazit víceZobrazit méně

Comment on Facebook

Good luck luck 🍀

10 months staré
Michal Stehlík

Dnešní plánovaná debata v Událostech komentářích se bohužel neodehraje. Mrzí mě to, ale důvody neukutečnění jsou lidsky naprosto pochopitelné. Věřím, že bude ještě dostatek příležitostí, jak se i po volbě bavit ve veřejném prostoru o směřování naší univerzity. Zobrazit víceZobrazit méně

Dnešní plánovaná debata v Událostech komentářích se bohužel neodehraje. Mrzí mě to, ale důvody neukutečnění jsou lidsky naprosto pochopitelné. Věřím, že bude ještě dostatek příležitostí, jak se i po volbě bavit ve veřejném prostoru o směřování naší univerzity.
10 months staré
Michal Stehlík

Strategická partnerstvíUniverzita Karlova musí rozšiřovat svá strategická partnerství a být aktivní ve veřejném prostoru.S generálním ředitelem Národní knihovny Tomášem Foltýnem jsme se dohodli, že mezi univerzitou a knihovnou vytvoříme mnohem užší vztah, ať již jde o otázku konkrétních projektů, informačních zdrojů nebo využití krásných prostor Klementina. Zobrazit víceZobrazit méně

Strategická partnerství

Univerzita Karlova musí rozšiřovat svá strategická partnerství a být aktivní ve veřejném prostoru.

S generálním ředitelem Národní knihovny Tomášem Foltýnem jsme se dohodli, že mezi univerzitou a knihovnou vytvoříme mnohem užší vztah, ať již jde o otázku konkrétních projektů, informačních zdrojů nebo využití krásných prostor Klementina.
10 months staré
Michal Stehlík

Koleje a menzyStav kolejí a menz na naší univerzitě vyžaduje co nejrychlejší a zároveň pomyšlený zásah. Koleje a menzy jsou jasným celouniverzitním tématem a jednou z klíčových priorit do počátku mého rektorského období. Nejde přitom jen o nějaký záchranný plán, vytváříme prostředí pro studentský život, který musí odpovídat univerzitě ve 21. století.Potřebujeme:👉 jasně si definovat postavení kolejí v organizační struktuře univerzity, zvážit i jinou formu než doposud a vybrat jejich kvalitní vedení.Je potřeba jasně vymezit postavení Kolejí a menz. Bez toho se dál nepohneme i kdybychom měli sebelepší vedení KaM. Vedení vyberu v otevřeném výběrovém řízení a dám mu odpovídající pravomoci tak, aby mohlo naplňovat vizi univerzity. Samozřejmostí pak je zapojení sociální komise do intenzivní diskuse o budoucnosti KaM.👉 realisticky připravit harmonogram rekonstrukcí, včetně hledání potřebných zdrojůJe jasné, že koleje neopravíme ihned. Je ale třeba připravit jasný harmonogram, kdy budeme vědět, co všechno si můžeme dovolit. Všechny rekonstrukce by měly pak projít architektonickou soutěží tak, aby bylo zajištěno bydlení pro studenty na úrovni 21. století.👉 definovat budoucí směr ve standardech bydleníPotřeby se mění. Univerzita Karlova na to musí reagovat. Není možné, že studenti budou bydlet ve stále stejném neopraveném prostředí. Řekněme si, jak maji studentky a studenti důstojně bydlet.👉 zaměřit se na společný prostorKoleje nejsou jen místo pro přenocování. Chci aby se studentky a studenti potkávali, diskutovali, vyměňovali myšlenky, zkrátka aby jim na našich kolejích bylo dobře. Jako rektor se zaměřím na společné prostory kolejí a po vzoru západních univerzit vytvořím místa k setkávání i studování. Zobrazit víceZobrazit méně

Koleje a menzy

Stav kolejí a menz na naší univerzitě vyžaduje co nejrychlejší a zároveň pomyšlený zásah. Koleje a menzy jsou jasným celouniverzitním tématem a jednou z klíčových priorit do počátku mého rektorského období. Nejde přitom jen o nějaký záchranný plán, vytváříme prostředí pro studentský život, který musí odpovídat univerzitě ve 21. století.

Potřebujeme:

👉 jasně si definovat postavení kolejí v organizační struktuře univerzity, zvážit i jinou formu než doposud a vybrat jejich kvalitní vedení.
Je potřeba jasně vymezit postavení Kolejí a menz. Bez toho se dál nepohneme i kdybychom měli sebelepší vedení KaM. Vedení vyberu v otevřeném výběrovém řízení a dám mu odpovídající pravomoci tak, aby mohlo naplňovat vizi univerzity. Samozřejmostí pak je zapojení sociální komise do intenzivní diskuse o budoucnosti KaM.

👉 realisticky připravit harmonogram rekonstrukcí, včetně hledání potřebných zdrojů
Je jasné, že koleje neopravíme ihned. Je ale třeba připravit jasný harmonogram, kdy budeme vědět, co všechno si můžeme dovolit. Všechny rekonstrukce by měly pak projít architektonickou soutěží tak, aby bylo zajištěno bydlení pro studenty na úrovni 21. století.

👉 definovat budoucí směr ve standardech bydlení
Potřeby se mění. Univerzita Karlova na to musí reagovat. Není možné, že studenti budou bydlet ve stále stejném neopraveném prostředí. Řekněme si, jak maji studentky a studenti důstojně bydlet.

👉 zaměřit se na společný prostor
Koleje nejsou jen místo pro přenocování. Chci aby se studentky a studenti potkávali, diskutovali, vyměňovali myšlenky, zkrátka aby jim na našich kolejích bylo dobře. Jako rektor se zaměřím na společné prostory kolejí a po vzoru západních univerzit vytvořím místa k setkávání i studování.
10 months staré
Michal Stehlík

Debata v ČTDostal jsem pozvání od České televize na debatu kandidátů na rektora. Velmi rád jsem pozvání přijal. Dívejte se ve čtvrtek ve 22:30 na diskuzi v pořadu Události komentáře.Považuji za důležité diskutovat o tématech zásadních pro naši univerzitu právě v médiu veřejné služby. Zobrazit víceZobrazit méně

Debata v ČT

Dostal jsem pozvání od České televize na debatu kandidátů na rektora. Velmi rád jsem pozvání přijal. Dívejte se ve čtvrtek ve 22:30 na diskuzi v pořadu Události komentáře.

Považuji za důležité diskutovat o tématech zásadních pro naši univerzitu právě v médiu veřejné služby.

Comment on Facebook

Rozvahu, moudrost, odvahu…..

10 months staré
Michal Stehlík

Z livestreamuDěkuji moc všem, kdo sledovali livestream. Krátce pro ty, kdo nestihli sledovat vybírám nejzajímavější dotazy.👉 Jak byste zmenšil momentálně neúměrně administrativní zatížení akademických pracovníků?Klíčem je digitalizace a elektronizace agend. Musíme využívat data, která už na univerzitě máme.👉 Co si představujete pod pojmem svobodná akademické půda?Akademická půda musí být ze své podstaty svobodná a nezávislá a politika a politici do ní nesmí zasahovat. I proto jsem nesmírně rád, že aktuální volba vedení univerzity je plně v rukou akademické obce.👉 Co si myslíte o SISu?Je naprosto jasné že během příštích 4 let musí dojít k zásadní změně sisu. Nemůžeme být univerzitou 21. století se systémem ze století minulého. Nejde jen o funkčnost systému, ale také o otázku kyberbezpečnosti, kterou musíme zajistit. Zobrazit víceZobrazit méně

Z livestreamu

Děkuji moc všem, kdo sledovali livestream. Krátce pro ty, kdo nestihli sledovat vybírám nejzajímavější dotazy.

👉 Jak byste zmenšil momentálně neúměrně administrativní zatížení akademických pracovníků?

Klíčem je digitalizace a elektronizace agend. Musíme využívat data, která už na univerzitě máme.

👉 Co si představujete pod pojmem svobodná akademické půda?

Akademická půda musí být ze své podstaty svobodná a nezávislá a politika a politici do ní nesmí zasahovat. I proto jsem nesmírně rád, že aktuální volba vedení univerzity je plně v rukou akademické obce.

👉  Co si myslíte o SISu?
Je naprosto jasné že během příštích 4 let musí dojít k zásadní  změně sisu. Nemůžeme být univerzitou 21. století se systémem ze století minulého. Nejde jen o funkčnost systému, ale také o otázku kyberbezpečnosti, kterou musíme zajistit.
10 months staré
Michal Stehlík

OtevřenostJako rektor bych chtěl být maximálně otevřený a transparentní, proto již dnes v 19.30 budu odpovídat na vaše dotazy, co jste mi poslali. Pokud se na něco budete chtít zeptat pište mi zde do komentářů.Těším se na vás.Dnes v 19.30, zde na facebooku. Zobrazit víceZobrazit méně

Otevřenost

Jako rektor bych chtěl být maximálně otevřený a transparentní, proto již dnes v 19.30 budu odpovídat na vaše dotazy, co jste mi poslali. 

Pokud se na něco budete chtít zeptat pište mi zde do komentářů.

Těším se na vás.
Dnes v 19.30, zde na facebooku.
Načíst více