KDU-ČSL, 3. únor 2016
Chci kultivovat politiku, říká kandidát KDU-ČSL do Senátu, historik a otec šesti dětí Michal Stehlík

Jihlavsko,Dačicko – Vzdělaný mladý kandidát s rozhledem a širokými aktivitami. To vše jsou devizy doc. PhDr. Michala Stehlíka, Ph.D. (1976), který se stal kandidátem-nestraníkem KDU-ČSL v senátním obvodu Jihlavsko a Dačicko.
„Dějiny,které jsme prožili v minulém století, ukazují, že totalita často roste na lhostejnosti těch, kteří by ji měli odhalit první. I dnešek přináší řadu rizik, ale i výzev. Každopádně je třeba se k nim postavit aktivně. Svými zkušenostmi chci přispět ke kultivaci politické kultury a zmírnění populismu,“ uvádí historik, dačický patriot a otec šesti dětí.
„Moje rodina pochází ze Staré Říše a je spojena i s myslitelem a vydavatelem Josefem Florianem, i to mě celoživotně zavazuje. Právě Florian může být inspirací i dnes: být hrdý na svůj kraj, ve kterém se dá tolik dokázat. A zároveň se nebát říkat i nepříjemné věci otevřeně,“ dodává Michal Stehlík, který se v Senátu chce věnovat hlavně školství, kultuře, památkové péči a výkonu státní správy v regionech. Ve vztahu k Jihlavsku a Dačicku se chce zasazovat o udržení vzdělaných lidí v regionu formou spolupráce škol, podniků a institucí, o soulad rozvoje zemědělství s turistikou a ochranou přírody a o kontakty s Dolním Rakouskem.
„Celostátní politika nesmí být odtržena od potřeb každého konkrétního místa. V politice nepotřebujeme žádné „my“ a „oni“. Proto považuji za zcela zásadní právě vzdělávání, jeho podporu a propojení s realitou. Když chceme hovořit o budoucnosti, musíme hovořit o našich dětech, jejich vzdělání a zároveň uplatnění,“ vysvětluje.
Podle krajského předsedy KDU-ČSL Jaromíra Kaliny jsou lidé jako Michal Stehlík v celostátní politice potřební. „Vítám jeho odvahu, oceňuji jeho kvality a jsem hrdý na to, že se bude ucházet o reprezentaci našeho obvodu v Senátu za krásnou část Kraje Vysočina. Znalost prostředí a jeho historie, úspěšné projekty jako Muzeum Třebíč, Dolnorakouská výstava a pestrá publikační činnost jsou dokladem, že jeho srdce je na Vysočině a jeho rozhled má celostátní a krajskou úroveň,“ uvedl Jaromír Kalina.
Jak doplňuje předseda jihlavské okresní KDU-ČSL Ing. Petr Piáček, jihlavští i jindřichohradečtí lidovci se na Michalu Stehlíkovi jednoznačně shodli. „Svým rozhledem a snahou o kompromis společnost sjednocuje a ne rozděluje. Tím bude přijatelný nejen pro naše tradiční voliče, ale i širší veřejnost. Chceme tím i navázat na to, že Jihlavsko v Senátu za většinu doby jeho existence reprezentoval kandidát KDU-ČSL.,“ sdělil Piáček.
Zajímavostí je, že Michal Stehlík dovrší potřebnou „čtyřicítku“ teprve v dubnu – měl být tak být nejmladším kandidátem. Přitom výčet jeho aktivit je víc než pestrý: kromě akademické činnosti, kdy byl osm let děkanem Filozofické fakulty UK, a současné práce náměstka ředitele Národního muzea, je i dačickým zastupitelem. Jako historik se zabývá především moderními dějinami Česka, střední Evropy a procesy 50. let, věnuje se i dějinám Vysočiny – letos vydá novou knihu k tzv. Babickému případu. Vyjadřuje se i k aktuálním tématům: k filmu Zločin v Polné, k veřejnoprávním médiím či k sociálnímu systému (např. na blogu ihned.cz.)
Pokračování textu